Masáže kojenců -  o IAIM

IAIM (www.iaim.cz) je celosvětová organizace, zabývající se kojeneckými masážemi. V současnosti je největší organizací svého druhu, přítomná ve více než 70 zemích světa. Její zakladatelkou je paní Vimala McClure, jejíž práce, která má své počátky v 70. letech minulého století, je v souladu s aktuálními vědeckými a lékařskými poznatky. Masáže obsahují tahy (doteky) z indických, švédských masáží a z dětské jógy.

Mezi 4 hlavní kategorie prospěšnosti pro dítě patří: 

SPOLUPRÁCE, STIMULACE, UVOLNĚNÍ, RELAXACE

"Všem dětem by se mělo dostat pečujícího doteku hned od počátku života" 

Vimala McClure

Masáž může u dítěte odstranit poporodní traumata, zlepšit dyslexii, projevy lehké mozkové dysfunkce i autismu, ovlivnit stavy ekzematiků, astmatiků a alergiků. Masáž obnovuje rovnováhu životní energie, působí preventivně, ozdravně a regeneračně. Metoda masáží kojenců je natolik univerzální, že ji můžeme užívat jak u zdravých, tak u handicapovaných dětí. Jde o neverbální projev lásky. 

Masáže pozitivně ovlivňují:

  • Vývin mozku a dozrávání nervové soustavy 
  • Kvalita spánku a uvolnění stresu 
  • Uvolnění tělíčka a navození pocitu štěstí 
  • Trávení a přibývání na váze 
  • Imunitní systém 
  • Citová vazba 
  • Laktace a kojení 
  • Snižování poporodní deprese a regenerace po porodu 


Vývin mozku a dozrávání nervové soustavy


Pokožka je naším největším smyslovým orgánem. Stimulováním pokožky aktivujeme mozek a nervovou soustavu. První rok života dětí je významným mezníkem ve vývinu a dozrávání mozku i nervové soustavy, právě proto je masáž v tomto období tak prospěšná.


Kvalita spánku a uvolnění stresu  

Během masáže se v těle vylučuje oxytocin a jiné "hormony štěstí", které pomáhají zmírnit stres a zlepšit kvalitu spánku. Jen během klidného a hlubokého spánku se dokáže tělo a mozek správně regenerovat a vyvíjet. 


Uvolnění tělíčka 

a navození pocitu radosti 

Oxytocin spolu s endorfiny zlepšují náladu, vnímavost a komunikaci s okolím. Masáž také dokáže tělo zbavit bolesti a jiných nepříjemných pocitů, přičemž pomáhá dětem procítit vlastní tělo a pocity v něm. Dítě tak zažívá sebe a svůj svět. 


Trávení a přibývání
na váze  

Masáží přímo i nepřímo stimulujeme trávení a vstřebávání živin. Uvolnění navozené masáží pomáhá při plynatosti, kolice, trávicích potížích a zácpě.


Imunitní systém 

Endorfiny vylučované při masáži dokáží podstatně více než jen blokovat bolest. Posilují imunitní systém, navozují pocit dobré nálady a podporují rychlejší léčbu. K podpoře imunity přispívá také stimulace trávení a oběhových systémů.


Citová vazba  

Dotyky a něžné pohlazení jsou nezbytné pro vytváření pocitů bezpečí novorozenců. Pocitů, které jsou nezbytné pro vytváření zdravé citové vazby. Masáž je také dokonalým prostředkem pro komunikaci, projevy lásky a úcty, vzájemné poznávání a hry od prvních momentů života. Významnou měrou prohlubuje citový vztah mezi rodiči a dítětem, který mu dává do života pevné základy.Laktace a kojení  

Během masáže dochází k uvolňování oxytocinu i v těle maminky. Tento hormon tak přispívá nejen k budování silného pouta, ale také k tvorbě mateřského mléka.Snižování poporodní deprese a regenerace po porodu  

Dotyky a mazlení doslova zabíjejí strach a depresi. Prohloubením citového vztahu a zlepšením komunikace významně bojujeme se stavy úzkosti po porodu. Schopnost pomoci svému děťátku při bolestech nebo jednoduše napomoci jeho zdravému vývinu výrazně podporuje rodičovské kompetence. Je to nádherný pocit, když vidíte, že se vašemu děťátku masáž líbí. Hormonální změny během masáže miminka uvolňují i maminčino tělo a dávají tak prostor na regeneraci po porodu.